PROW 2014-2020 - logo UE PROW 2014-2020 - logo LGD PROW 2014-2020 - logo PROW

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Strona internetowa współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” (RLKS-rozwój lokalny kierowany przez społeczność), poddziałania 19.4 Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Cel operacji: wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich. Przewidywane wyniki operacji: realizacja LSR na lata 2014-2020.

Międzygminne Towarzystwo Regionalne Dobrodzień – Zębowice

Wnioskodawca: Międzygminne Towarzystwo Regionalne Dobrodzień – Zębowice

 

Tytuł: Polsko-ukraińskie spotkanie w bibliotece

 

Czas realizacji: 01.09.2022 – 31.10.2022

 

Podpisanie umowy: 30.05.2022 r.

 

Opis: Projekt odpowiadając na potrzebę wsparcia nowych mieszkańców Gminy Dobrodzień, którzy uciekli przed wojną w Ukrainie i schronienie znaleźli w Gminie Dobrodzień polega na cotygodniowych spotkaniach w celu nauki języka polskiego oraz wzajemnego poznawania się.

Widujemy się w każdy wtorek o 16.00 i korzystając z pomocy zakupionych w ramach projektu uczymy się języka polskiego, polskich zwyczajów, powiedzonek, wyjaśniamy na czym polega gwara śląska - co powinni wiedzieć mieszkając na Śląsku. Bardzo dobrze sprawdziły się gry przy pomocy których nauczyliśmy się dni tygodnia, miesięcy, liczb, alfabetu itp. W tym samym czasie, w którym dorośli uczyli się na zajęciach, dzieci bawiły się pod naszą opieką klockami z literkami i pozostałymi zakupionymi grami. Nauka dorosłych odbywa się przy pomocy zakupionych książek z ćwiczeniami, tablic z kategoriami wyrazowymi czy nawet memory językowego i literowego.

Nauka czytania z elementarza Falskiego po raz kolejny pokazała niezwykłość tej metody i podręcznika - wszyscy świetnie czytają. Obecnie skupiamy się na mówieniu i konstrukcjach gramatycznych z wykorzystaniem poznanych już kolorów, liczb, warzyw, owoców, części garderoby itp.

Na pewno te spotkania i rozmowy powodują powoli czuć się coraz mniej obco i dawać poczucie bezpieczeństwa - widzimy to po pytaniach zadawanych teraz kiedy już się znamy - uczestnicy się nie wstydzą i pytają o otaczającą ich rzeczywistość. Z pewnością zwiększa to również możliwość podjęcia pracy - nasi uczniowie/kursanci mówią o jakiej pracy marzą i dlaczego chcą nauczyć się polskiego.

Dzięki projektowi na pewno wsparliśmy naszą lokalną bibliotekę - teraz może uczyć polskiego wszystkich, którzy tego potrzebują - przykładem są trzy rodziny z Kazachstanu, które mieszkają w Dobrodzieniu.

Wzbogaciliśmy również księgozbiór w książki w języku ukraińskim oraz literaturę i materiały pomagające poznawać nawzajem nasze kraje i ich kulturę. Możemy my lub biblioteka teraz również prowadzić zajęcia z wielokulturowości. Co prawda projekt powoli się kończy, ale zamierzamy nasze spotkania kontynuować. Kilkoro dzieci zaczęło chodzić do naszego Domu Kultury na zajęcia plastyczne.

Projekt jest realizowany w Dobrodzieniu w budynku biblioteki, czyli również Domu Kultury. Jako partner biblioteka zobowiązała się do stałego wykorzystywania zakupionych materiałów do nauczania i wypożyczania podręczników oraz książek w języku ukraińskim. Zakupiony księgozbiór oraz materiały edukacyjne zostaną w całości w bibliotece i będą wykorzystywane w celach edukacyjnych. Zdarza się, że do biblioteki zgłaszają się rodzice z prośbą o materiały do nauki czytania czy pisania swoich dzieci. Skorzysta zatem społeczność ukraińska i polska.

 

Relacja z realizacji projektu:

Międzygminne Towarzystwo Regionalne Dobrodzień - Zębowice | Facebook

Autor: Administrator
Utworzono: 24-11-2022

Partnerzy

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi